
59x158x36 cm
Lennu stand is manufactured and designed in Finland. Wide cover and drawers offer a lot of practical storage space. Soft close rails makes the drawers silent and easy to use. The stand will be delivered assembled.
Lightness and practicality makes Lennu series a natural set for your home or cottage. Ecological finish and solid wood structure guarantees that Lennu furnitures remain long-lasting in everyday basis.
| External dimensions (h x w x d) | 59 x 158 x 36 cm |
| Number of shelves / number of adjustable shelves | – / – |
| Number of boxes | 4 pcs |
| Rail / hinge type | soft close rail / – |
| Free space below | 25 cm |
| Frame material | solid birch |
| Door / box / shelf material | – / solid birch, birch plywood, hdf / – |
Standard colours | lacquered birch and painted white |
| Packaging | cardboard packaging |
| Delivery | assembled |
| Number of packages | 1 pcs |
| Product weight / package weight | 31 / 31 kg |
| Available accessories and equipment | – |
| Other versions | – |