
120x81x36 cm
The elegant Tapio cabinet is a space-capturing eye-catcher, with a modern, streamlined appearance and classic timelessness. The movable shelves provide ample storage space. The cabinet is suitable for home decoration with other products in the Tapio series.
Each product can be perceived as timeless aesthetics, but also as modern Nordic glamour.
The first-class finish is guaranteed by a finish that contains many small and precise details.
| External dimensions (h x w x d) | 120 x 81 x 36 cm |
| Number of shelves / number of adjustable shelves | 2 / 2 pcs |
| Number of boxes | 1 pcs (12 x 74 x 27,6 cm) |
| Rail / hinge type | soft close slide rail / soft close hinge |
| Free space below | 21 cm |
| Frame material | solid birch |
| Door / box / shelf material | solid birch / solid birch, birch plywood, hdf / solid birch |
Standard colours | lacquered birch, white lacquered and black |
| Packaging | cardboard packaging |
| Delivery | assembled |
| Number of packages | 1 pcs |
| Product weight / package weight | 33 / 34 kg |
| Available accessories and equipment | – |
| Other versions | – |