
67x30x36 cm
The graceful and elegant Tapio bedside table is a modern and lightweight bedside table for the bedroom. The narrow appearance of the Tapio bedside table with its graceful handles makes the bedside table versatile even in smaller spaces.
The bedside table is suitable for home decoration with other products from the Tapio series.
The Tapio series is suitable for every home.
Each product can be seen to have a timeless aesthetic, but also a modern Nordic glamour.
The first-class finish is guaranteed by a finish that contains many small and precise details.
| External dimensions (h x w x d) | 67x30x36 cm |
| Number of shelves / number of adjustable shelves | 1 / 1 pcs |
| Drawers | – |
| Rail / hinge type | soft close slide rail / soft close hinge |
| Free space below | 21 cm |
| Frame material | solid birch |
| Door / box / shelf material | solid birch / – / solid birch |
Standard colours | lacquered birch, white lacquered and black |
| Packaging | cardboard packaging |
| Delivery | assembled |
| Number of packages | 1 pcs |
| Product weight / package weight | 9 / 10 kg |
| Available accessories and equipment | – |
| Other versions | – |