
75x160x36 cm
The elegant Tapio sideboard is a space-capturing eye-catcher, with a modern, streamlined appearance and classic timelessness. The cabinet and drawer solutions provide plenty of storage space. The sideboard is suitable for home decoration with other products in the Tapio series.
Each product has a timeless aesthetic, but also a modern Nordic charm.
The first-class finish is guaranteed by a finish that contains many small and precise details.
| External dimensions (h x w x d) | 75 x 160 x 36 cm |
| Number of shelves / number of adjustable shelves | 1 / 1 pcs |
| Number of boxes | 3 pcs ( 12 x 74 x 27,6 cm) |
| Rail / hinge type | soft close slide rail / soft close hinge |
| Free space below | 21 cm |
| Frame material | solid birch |
| Door / box / shelf material | solid birch / solid birch, birch plywood, hdf / solid birch |
Standard colours | birch lacquered, white lacquered or black |
| Packaging | cardboard packaging |
| Delivery | assembled |
| Number of packages | 1 pcs |
| Product weight / package weight | 41 / 42 kg |
| Available accessories and equipment | – |
| Other versions | – |