
43x160x36 cm
The elegant Tapio stand is a captivating eye-catcher in the space, with a modern, streamlined appearance and classic timelessness. The stand is suitable for home decoration with other products in the Tapio series.
Each product can be perceived as timeless aesthetics, but also as modern Nordic glamour.
The first-class finish is guaranteed by a finish that contains many small and precise details.
| External dimensions (h x w x d) | 43 x 160 x 36 cm |
| Number of shelves / number of adjustable shelves | – |
| Drawers | 2 pcs (12 x 73 x 27,6 cm) |
| Rail / hinge type | soft close slide rail / soft close hinge |
| Free space below | 21 cm |
| Frame material | solid birch |
| Door / box / shelf material | – / solid birch, birch plywood, hdf / – |
Standard colours | lacquered birch, white lacquered or black |
| Packaging | cardboard packaging |
| Delivery | assembled |
| Number of packages | 1 pcs |
| Product weight / package weight | 22 / 23 kg |
| Available accessories and equipment | – |
| Other versions | – |